środa, 15 lutego 2017

Una-Mary Parker: Granville Affaire


Jest to druga część sagii o losach brytyjskiej rodziny Granville (pierwsza to: Granville Sisters). 
Bogata rodzina londyńskiego bankiera mieszka w swej wiejskiej posiadłości, spędzając również dużo czasu w Londynie, gdzie prowadzą bardzo ożywione życie towarzyskie.
Dwie dorosłe Córki Henrego i Lizy dobrze wyszły za mąż, obie weszły w arystokratyczne kręgi i zdaniem rodziny, a szczególnie matki,  powinno je to uczynić stuprocentowo szczęśliwymi. Obie jednak tkwią w nieudanych związkach, nie kochając swoich mężów, jedna tylko, najstarsza Juliet odważyła się na romans z żonatym mężczyzną, który jest miłością jej życia. Młodsza, pełna zasad, tkwi w koszmarnym małżeństwie i udaje przed rodziną, że jest jej dobrze. 
Młodsze córki są jeszcze dziećmi, które również są przygotowywane do ''dobrych małżeństw'' w odpowiedniej klasie społecznej. 
Sielankę rodzinnego życia burzy jednak wybuch drugiej wojny światowej. Życie całej rodziny zostaje wywrócone go góry nogami. Racjonowanie żywności, naloty i niepewność jutra powodują, że każdy z rodziny stanie przed koniecznością przeanalizowania swego życia i dopasowania do nowej rzeczywistości. 
Najgorzej przyjdzie to znieść Lizie, która przyzwyczajona do luksusu i towarzyskich spotkań czuje, że wojna zabiera jej ostatnie chwile młodości.
Rodzinę czeka też stawienie czoła problemom z córkami, które nagle postanawiają żyć tak jakby jutra miało nie być, co przyniesie dla wszystkich nieoczkiwane i bolesne skutki. 

Książka Uny - Mary Parker to bardzo dobra lektura rozrywkowa, na pewno nie do poduszki, gdyż  wciąga i trzyma w napięciu grożąc bezsenną nocą, by poznań dalsze losy jej bohaterów. Duża część akcji rozgrywa się w ogarniętym wojną Londynie. 
Pod względem formalnym książka nie jest jednak arcydziełem. Razi zbyt pobieżna akcja, powierzchowność bohaterów oraz wiele błędów stylistycznych i literowych (!). Raczej czytadło niż literatura.

Una Mary Parker: Granville Affaire .-  Seven House Publishers Ltd, 2006.