niedziela, 4 września 2011

Twórca magicznych światów

Z powieściami Jonathana Carrolla zetkęłam się jeszcze w liceum. Przeczytałam wtedy Krainę Chichów i zaraz po niej kilka następnych jego powieści.
Każda robiła na mnie wielkie wrażenie, pod któym pozostawałam jeszcze długi czas po ich przeczytaniu.

Źródło: www.jonathancarroll.com
Jonathan Carroll urodził się w 1949 roku w Nowym Jorku. Jego ojciec był scenarzystą a matka aktorką oraz autorką piosenek. Wychowany w artystycznej i ekscentycznej rodzinie w okresie młodzieńczego buntu otarł się o działalność przestępczą. Punktem zwrotnym w jego życiu była śmierc przyjaciela z rąk policjanta. Caroll zaczął uczęszczać do elitarnej Loomis School w Conecticut i ukończył Rutgers University.

Pisać zaczął już we wczesnej młodości. Jego pierwsze opowiadania spodobało się nauczycielowi angielskiego i dało mu zachętę do dalszego tworzenia.Oprócz opowiadań udało mu się również stworzyć powieść. Miał wtedy 20 lat. Nie odważył się jednak nigdy jej wydać. Pisał jednak nadal. Dopiero w 1976 roku opublikowano jego pierwsze opowiadanie Impreza u Brendy. Już wtedy uwidocznił się jego styl, łączący w sobie rzeczywistość i magię, których granicę zacierają się. 


Jego pierwszą powieścią była wydana w 1980 roku Kraina Chichów, której akcja dzieje się w cichym i spokojnym miasteczku, będącym miejscem zamieszkania popularnego autora książek, Marshalla France'a. Kiedy pisarz umiera, jego miłośnik Tomasz wybiera się do miasteczka aby zebrać materiały do biografii. Gdy tam przyjeżdza okazuje się, że miasteczko i jego mieszkańcy są wytworem wyobraźni Marshalla. Kiedy ten umarł bieg wydarzeń został przerwany i od tej pory mają one prawo toczyć się swoim własnym torem. Początkowa sielanka ulega zmianie w horror a Tomasz zostaje postawiony przed bardzo odpowiedzialnym zadaniem - mieszkańcy wierzą, że dobrze napisana biografia jest w stanie przywrócić życie Marshallowi.
Ważnym elementem tej powieści jest postać białego bullteriera. Wszyscy mieszkańcy miasteczka hodują takie właśnie psy. Motyw zwierzęcy będzie powtarzał się w twórczości Carrolla niejednokrotnie, tak samo jak
i atmosfera z pogranicza snu i jawy.Mało kto wie, że do sukcesu Carrolla  w Polsce przyczynił się nasz  pisarz - fantasta Stanisław Lem. Carroll był nauczycielem angielskiego jego syna Tomasza i zachwycony Lem polecił jego powieść polskim wydawcom. Po raz pierwszyz opublikowano ją w Polsce w roku 1987 w miesięczniku Fantastyka. Wydanie książkowe ukazało się w 1990 roku nakładem wydawnictwa Książka i Wiedza.
.
Powieść stała się światowym oraz polskim bestsellerem a Jonathan Carroll zyskał w naszym kraju oddaną rzeszę fanów.

Po sukcesie Krainy Carroll zaczyna pisać następną powieść Głos naszego cienia, która przykleja mu etykietę autora horrorów. Bohater powieści czując się odpowiedzialnym za śmierć swojego brata, tak zagłębia się w przeżywaniu bólu i rozpaczy, że nieumyślnie przyczynia się do jeszcze jednej śmierci. 

Kolejne lata przynoszą bardzo obfity plon dokonań literackich Carrolla. W 1988 wydaje Kości księżyca, będące pierwszą częścią tzw. trylogii o Rondui, fanastycznej krainie, gdzie rzeczywistość miesza sie z magią. Kolejne tomy tej serii to Śpiąc w płomieniu (1989) i Dziecko na niebie (1989). Cykl ten trudno zakwalifikować do jednego gatunku literackiego, fantasy miesza się z horrorem, wszytskiego dopełnia jeszcze postmodernistyczny moralitet.

Oprócz powieści Carroll pisze w tym czasie również opowiadania z pogranicza horroru i science fiction.

Inne słynne powieść Carrolla to Muzeum Psów, Poza ciszą i wydany w 2008 roku Zakochany duch. Jakkolwiek nie przepadałam za jego powieściami stricte fantastycznymi tak największe wrażenie zrobiło na mnie Na Pastwę Aniołów (1993) Bohater powieści Ian McGann spotyka we śnie śmierć, która obiecuje odpowiedzieć na każde jego pytanie. Za niezrozumienie udzielonej odpowiedzi musi jednak zapłacić życiem. Losy McGanna splatają się w dziwny sposób z losami innych bohaterów - Alen Ford, gwiazda filmowa z Hollywood ucieka od zgiełku filmowego świata i przenosi się do Europy gdzie poznaje miłość swojego życia a śmiertelnie chory Wyatt Leonard odkrywa że posiadł zdolność wszkrzeszania zmarłych.

W 2006 roku wydano tylko w Polsce zapis bloga pisarza pod tytułem Oko dnia
Carroll gościł w naszym kraju niejednokrotnie, zarówno prywatnie jak i oficjalnie. Jest fanem naszego kraju i polksie akcenty nie raz znalazły uznanie w jego książkach. Jest autorem dwóch tekstów na płycie Budki Suflera Było i jest - Dancing with the ghost and Breathing you. 


Więcej na temat jego twórczości można przeczytać na jego stronie internetowej  Autor czyta fragmenty swych powieści na oficjalnym kanale Youtube

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz