sobota, 9 lipca 2011

''Kufer babki Alicji'' Danuty Noszczyńskiej

Szukając czegoś lekkiego do czytania w letnie popołudnia natknęłam się na książkę Danuty Noszczyńskiej  ''Kufer babki Alicji''. 
Autorka była mi zupełnie nieznana więc zanim zaczęłam czytać odwiedziłam jej domową stronę internetową

Pani Danuta Noszczyńska pochodzi z Krakowa, gdzie ukończyła liceum Sztuk Plastycznych oraz studia na Wydziale Filozoficznym UJ. Obecnie mieszka w Jaworznie i jak głosi nagłówek jej strony jest autorką literatury kobiecej. Pisanie jednak jest tylko ''bocznym torem codziennego życia'', gdyż na co dzień pracuje w Miejskim Centrum Kultury i Sportu, prowadzi min. amatorski teatr, warsztaty plastyczne dla dzieci,  kabaret "My se same'' oraz pisze scenariusze.

 
Na zdjęciu Danuta Noszczyńska podczas spotkania autorskiego w 2007 roku.
Źródło: oficjalna strona pisarki, www.danutanoszczynska.plW 2007 roku wydała swą pierwszą powieść Historia nie Magdaleny. Książka ukazała się w wydawnictwie Philip Wilson, które  opublikowało również jej następne powieści : Blondynka moralnego niepokoju (2007), Hormon nieszczęścia (2008), Mogło być gorzej (2008). 
W roku 2009 nakładem Wydawnictwa Bliskie ukazał się Kufer babki Alicji, w roku 2010 w Wydawnictwie Sol wydano Luizę pilnie sprzedam.

Autorka określa swe książki mianem relaksujących i zabawnych a recenzenci chwalą ją za niebanalność, gdyż bohaterki jej powieści nie są typem nieszczęśliwych, zniechęconych życiem kobiet usilnie szukającymi miłości.
Przeglądając stronę domową pani Danuty nie raz się uśmiałam, posiada ona niesamowite poczucie humoru i dystans do siebie i otaczającego ją świata. Oprócz suchych informacji typu ''urodziłam się, napisałam, planuję w przyszłości napisać a to są zdjęcia ze spotkań autorskich'' znajdziecie tam mnóstwo błyskotliwych tekstów, zdjęć z prywatnej kolekcji oraz dział ''Trzy po trzy'' - pisany z wielkim humorem autorski blog.. 

Zapoznawszy się z osobą autorki zabrałam się za czytanie Kufra babki Alicji i dosłownie pożarłam książkę w dwa wieczory. 

www.merlin.pl

Fabuła jest następująca:
Klara Ledwień ma trzydzieści osiem lat, mieszka w Krakowie, pracuje jako rejestratorka w przychodni a po pracy opiekuje się swą babką Alicją. Ekscentryczna staruszka przysparza jej swym zachowaniem wiele wrażeń. Na domiar złego, mąż z którym rozwiodła się dwa lata temu ani myśli wyprowadzić się ze wspólnego mieszkania i swym niechlujstwem doprowadza Klarę na skraj wytrzymałości nerwowej.
Kiedy babka umiera, Klara musi stawić czoła nieznanym dotąd krewnym, walczącym zaciekle o spadek po nieboszczce. Chcąc wyjaśnić komu tak naprawdę on się należy wpada w sam środek zagmatwanej historii z przeszłości, która sprawia, że jej dotychczasowe życie ulegnie całkowitej zmianie.

Nie będę pisać więcej żeby nie odbierać przyjemności czytania. Powiem tylko że jest w niej i wątek krymianlny i wątek miłosny a wszytsko to doprawione znakomitym humorem. 
Książkę czyta się jednym tchem i jej lektura zachęciła mnie do przeczytania innych powieści Noszczyńskiej.  Mam już na swym stoliku Historię nie Magdaleny i Blondynkę moralnego niepokoju i gdy tylko je przeczytam nie omieszkam podzielić się wrażeniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz