wtorek, 13 lutego 2018

Bieg z naleśnikiem jednym ze sposobów na ostatkową zabawę
W Polskiej kulturze dziś Ostatki czy jak w niektórych regionach zwany Śledzik, a w anglojęzycznych krajach - Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Nowej Zelandii i Australii - ten dzień obchodzony będzie jako Święto Naleśnika (Pancake Day).
Pancake Day obchodzony jest zawsze we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, stąd inna nazwa tego dnia, znana jako Pancake Tuesday (Naleśnikowy Wtorek).

W tradycji chrześcijańskiej, aby dobrze przygotować się do trwającego czterdzieści dni Wielkiego Postu, należy pozbyć się wcześniej wszelkich tłustych produktów, takich jak jajka, mleko, mąka, stąd idea pieczenia naleśników lub pączków.


W wielu wioskach w Anglii już od początków XII wieku w ostatkowy wtorek odbywają się tzw. Pancake Race, wyścigi z naleśnikiem, polegające na przebiegnięciu określonego dystansu biegu z patelnią, na której znajduje się naleśnik. Podczas biegu naleśnik należy co najmniej dwa razy podrzucić i złapać na patelnie (raz na początku biegu i drugi raz tuż przy mecie, która zwyczajowo znajduje się przy Kościele). W biegu, zgodnie z tradycją, powinny brać udział kobiety, ale czasem czyni się wobec tego wyjątki. Dawniej, gospodynie przygotowujące naleśniki, były tak zajęte pracą, że traciły rachubę czasu i dopiero bicie dzwonów przypominało im o mszy. Chcąc na nią zdążyć, aby wyspowiadać się przed rozpoczęciem Postu, wybiegały z domu, tak jak stały, w fartuchach i czepkach oraz z naleśnikami na patelni. Tak o corocznie odbywającym się zawodach mówi legenda.Najsłynniejszy w Anglii bieg z naleśnikiem organizowany jest nieprzerwanie od XV wieku w malowniczej wiosce Olney, znajdującej się w hrabstwie Buckingham, leżącej kilkanaście mil od Northampton. Od roku 1954 organizowany jest również międzynarodowy wyścig
z naleśnikiem, zawody odbywają się pomiędzy angielskim miastem Olney i amerykańskim Liberal w stanie Kansas. Oba miasta mają wyznaczoną trasę tej samej długości, na której liczy się czas dla uczestników po obu stronach globu i wśród nich wyznacza zwycięzcę. Trasa biegu w Olney biegnie od rynku do Kościoła.
Lista uczestników biegu w Olney została zamknięta już pod koniec stycznia i zwykle jest ograniczona tylko kobiet mieszkających w wiosce dłużej niż sześć miesięcy, każdy może uczestniczyć w tym wydarzeniu jako widz. Uczestniczyłam w takim wydarzeniu raz, w 2011 roku. Należy tylko zdążyć z przyjazdem do wioski do godziny 11.45 gdyż później lokalna droga zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego. Punktualnie o 11 bicie dzwonów w Kościele rozpoczyna obchody Pancake Day, bieg rozpoczyna się o godzinie 11.55. Najpierw biegną juniorzy, po nich starsi a po biegu wszyscy spotkają się w Kościele na uroczystym nabożeństwie. Przez cały dzień na Rynku stoją stragany, na których można będzie zakupić świeżo usmażone naleśnikz różnorakimi dodatkami. Pieniądze zebrane podczas tego dnia przeznaczone będą na cele charytatywne. Nagroda przeznaczona jest dla najszybszej uczestniczki biegu ale zwyczajowo przewidziane są też nagrody dla najstarszej uczestniczki oraz dla kobiety, która uzbiera najwięcej pieniędzy na cele charytatywne. Uroczyste wręczenie nagród odbywa się wieczorem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz